Deficyt odpoczynku
Wyróżniamy kilka rodzajów odpoczynku:
- umysłowy
- fizyczny
- społeczny
- emocjonalny
- duchowy
- twórczy
- sensoryczny
Specjalistka w tym zakresie Saundry Dalton-Smith mówi o tym, że niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zapewnienie mu wszystkich tych siedmiu elementów odpoczynku. Jeżeli po nocnej przerwie na sen budzimy się wyczerpani, to wyraźny sygnał, że nasze zmęczenie nie dotyczyło wyłącznie braku snu.
Aby odpoczywanie przyniosło zamierzone efekty, musimy zadbać o relaks na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim warto, w pędzie życia, znaleźć czas wyłącznie dla siebie- po prostu relaksować się i resetować w spokoju, nie myśląc z tyłu głowy o codzienności. Skoncentruj się na swoich ulubionych aktywnościach, takich jak czytanie, malowanie, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Przebywanie na świeżym powietrzu może pomóc Ci zrelaksować się i zresetować. Spróbuj spacerować, biegać, jeździć na rowerze lub po prostu spędzać czas na pikniku. Medytacja może pomóc Ci wyciszyć umysł i skoncentrować się na teraźniejszości. Regularna praktyka medytacji może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i poprawić jakość snu. Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla regeneracji i odpoczynku. Spróbuj zachować regularny rytm snu i stwórz przyjemne warunki do snu, takie jak ciemne i ciche miejsce. Dbaj o swoje ciało, ćwicz regularnie, dobrze komponuj swoje menu.
Nie zapominaj, że czynności, które wykonujesz po pracy w ramach odpoczynku, powinny być dla ciebie przede wszystkim interesujące. Nadmierne znudzenie często staje się przyczyną stanów depresyjnych i braku motywacji do działania. Zaangażuj się w 100% wykonywanych czynności. Nie dopuść do mechanicznego wykonywania czynności, w których nie widzisz sensu.
Related Posts
Czy seniorzy też potrzebują psychoterapii?
Psychoterapia dla seniorów jest specjalną formą terapii, która skupia się na...
Osoby wysokowrażliwe w pracy
Różnimy się między sobą na wielu płaszczyznach. W każdym środowisku pracy są...
Wsparcie osób pogrążonych w żałobie
Żałoba jest niezwykle trudnym przeżyciem zarówno dla osoby bezpośrednio...
Asertywność w pracy
Asertywność w pracy to umiejętność wyrażania własnych opinii, potrzeb i...